شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 3804

 

خدا بود و دیگر هیچ نبود

زندگی حماسه آفرین و پرفراز و نشیب شهید دکتر مصطفی چمران از مقاطعی بسیار گوناگون و حساس شکل گرفته است؛ زمانی در دوران مبارزات ملی شدن صنعت نفت، سالیانی در آمریکا و دریافت درجه فوق لیسانس برق از دانشگاه تگزاس و اخذ دکتری الکترونیک و فیزیک پلاسما از دانشگاه برکلی، روزگاری در کنار امام موسی صدر در جنوب لبنان سلاح جهاد در دست گرفت و نهایتاً پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی (ره) در ایران ماندگار شد و در کسوت معاون نخست وزیری به مبارزه با ضد انقلاب پرداخته و با راه اندازی ستاد جنگ های نامنظم به نبرد دشمن بعثی شتافت.

دکتر مصطفی چمران، در ظهر روز 31 خرداد 1360 در روستایی به نام دهلاویه با ترکش خمپاره دشمن به آخرین منزل حماسه و عرفان، یعنی شهادت قدم گذاشت.

کتاب « خدا بود و دیگر هیچ نبود » دست نوشته های دکتر چمران در مقاطع مختلف زندگی پر فراز و نشیب اوست که نمودی لحظات تلاش و مجاهده و خلوت وی می باشد .

گاه در خلوت خود در آمریکا چنین با خدای خود خلوت می کند :

« ... هنوز گرفتار زندان غم و اندوهم . هنوز اسیر خوشی و لذتم ... کمند دراز آمال و آرزو ، بال و پرم را بسته ، اسیر و گرفتارم کرده و با آزادی، آری آزادی واقعی خیلی فاصله دارم .»

در سطرهای این کتاب همسفر شهید گام در جبهه های جهاد می گذاریم و می خوانیم :

« خیابان ساکت بود ، پرنده ای پر نمی زد، حتی صدای گلوله خاموش شده بود، سکوتی وحشتناک تر از مرگ سایه گسترده بود ...

آنطرف خیابان در فاصله 10متری خانه ای بود که بچه دو یا سه ساله در آن بازی می کردو یکباره بچه به میان خیابان کوچک دوید ....  بدون اراده فریادی ضجه وار و رعد صفت که تا بحال نظیرش را از خودم نشنیده بودم، از اعماق سینه ام به آسمان بلند شد...

اما فوراً مادری جوان و مضطرب جیغی زد و با موی ژولیده و پای برهنه به میان خیابان دوید ... هنوز دستش به کودک نرسیده بود که صدای تیری بلند شد و بر سینه پرمهرش نشست ... »

شهید چمران که مرد میدان حماسه و زاهد خلوت عرفان بود ، نجوای عاشقانه ای با خدای خود دارد :

« هنوز می ترسم که خدای بزرگ را، رو در رو ملاقات کنم و  می ترسم که به خانه اش قدم بگذارم. هنوز خود را آماده پذیرش مطلق او نمی بینم و هنوز در گوشه های دلم خواهش های پست مادی وجود دارد. »

کتاب « خدا بود و دیگر هیچ نبود» مصداق کریمة « هو معکم اینما کنتم » در زندگی مجاهدی  شهید و  سالکی عارف است . این کتاب با مقدمه گردآورنده یعنی مهدی چمران آغاز می شود که در آن خلاصه ای از زندگانی شهید مصطفی چمران گنجانده شده است. در قسمت های بعد یادداشت های آمریکا، یعنی یادداشت هایی که در زمان تحصیل در آمریکا داشته است، دیده می شود. اولین نوشته این قسمت در اوایل تابستان 1959 نگاشته شده است که در آن تصمیم شهید بر پرهیز از گناه و تسلیم در برابر خدا مشاهده می شود. در قسمت های بعدی یادداشتهای لبنان درج شده است که بخش اعظم این کتاب را در بر دارد و در انتهای آنها یادداشتهای ایران گرد آمده است . خواندن این کتاب پرفروش را به همه جوانان توصیه می کنیم .

مشخصات کتاب:

خدا بود و دیگر هیچ نبود

نوشته: شهید دکتر مصطفی چمران

به کوشش: مهدی چمران

ناشر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان چاپ و انتشارات

چاپ بیست وچهارم: 1389نظرات اخیر