شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 3685
تاریخ انتشار: ج, 1391/11/27 - 11:40

برترین و بزرگترین استادها، کسانی هستند که پیش از هر چیز بر نفس خود غلبه کنند و بر آن فایق آیند. اگر انسان قدرت پیروز شدن بر نفس خویش را داشته باشد قدرت انجام کارهای بزرگ را دارد که این بالاترین درجه تواضع و فروتنی است و برای یک استاد واقعی یک اصل محسوب میشود .یکی از اتفاقاتی که اکنون در حال وقوع است، خالی کردن کاراته از روح معنوی آن است. آنچه که باید به دقت مدنظر مربیان قرار گیرد آن است که شاگردان خود را علاوه بر تقویت جسم  به ثقویت روح و اخلاقیات نیز ترغیب نماید. چون کاراته کاری که عاری از صفات و اخلاق انسلنی باشد مانند جانوری وحشی و درنده خو است که هیچ کس از او در امان نیست.

 
در برخی از باشگاهها بسیاری از صفات پسندیده اخلاقی بدست فراموشی سپرده شده است. دقیقا به همین علت است که کاراته کاها نیز تنها برای فراگیری برخی از حرکات رزمی به باشگاه می روند ودر نتیجه مربیان سعی میکنند با حذف مقررات دست و پاگیر خواسته هنر جو را برآورده سازند که با آموزش حالت کلاسیک و غیر حقیقی به شاگردان، حقیقتا هنر جو فقط برای مبارزه پرورش می دهند.

 

 
اصولا بهترین محل تلقین معنویات به کاراته کا، باشگاه میباشد که اگر مربی خوبی در این مکان نباشد در آینده شاهد کاراته کاهایی فاقد اخلاق خواهیم بود. بی شک ورزشکار بدون اخلاق مورد تایید هیچ کس نیست. باید خشت اول را درست نهاد ولی، متاسفانه در بعضی محافل کاراته ، نشان از بی اخلاقی دیده میشود که در این باره نقش مربی مهم و ارزنده است، وی باید از بروز این مشکل جلوگیری کند.

 
اولین فاکتور برای یک مربی کاراته ، داشتن اخلاق نیک، ادب و تواضع است. چراکه کاراته با تواضع شروع، با تواضع ادامه و با تواضع به پایان میرسد . همچنین یک مربی خوب باید دارای تحصیلات و آشنایی به علم روانشناسی باشد، از نظر فیزیکی سالم ودر اجرای تکنیکهای سطح بالا تسلت کامل داشته باشد. همه عالمان ورزشی بیان میکنند: این مربی و معلم است که شکل واقعی جامعه را رقم میزند . مربی واقعی کاراته کسی است که، علاوه بر آموزش قدرت فیزیکی به هنر جویان خود درست فکر کردن را هم بیاموزد.

 
یک مربی باید همیشه خوب تمرین کند نه اینکه وقتی به عرصه مربیگری گام نهاد از تمرین دست بکشد ، زیرا شرایت جدید مربیگری در دنیای امروزی مربی را از لحاظ اجرای حرکات ورزشی ، فردی قدرتمند و در جامعه شخصی قابل احترام تعریف میکند.اگر خدای ناکرده مربی در انجام فعالیتهای ورزشی از ضعف برخوردار باشد ، شاگردان وی را قبول نخواهند کرد و فقط به ظاهر اورا محترم خواهند شمرد.

 
مربی باید همیشه به هنر جویان خودعفو، بخشش و آزاده مردی را بیاموزد البته باید خود نیزبا سایرین رفتاری توام با ادب  داشته باشد . باید همیشه این مطلب را به یاد داشته باشیم که استادی و بزرگی بدون سرشت واقعی خودمان کاملا بی ارزش است .کاراته مانند نقاشی ، شعر و موسیقی هنریست ظریف و کاراته کا به سان ببری تیز چنگال میباشد و زمانی که به آهو میرسد زیبا و آرام از کنارش میگذرد ، زمانیکه به ببری دیگر میرسد ، با او جنگیده و او را از پای در می آورد .

دیدگاه‌ها

Wait, I cannot fathom it being so straihgtforwrad.
ارسال نظر


نظرات اخیر