شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 28136
تاریخ انتشار: چ, 1396/08/24 - 00:04
يكي از معضلات اجتماعي كه همواره امنيت و رفاه اجتماعي جامعه را تهديد مي كند جرم سرقت يا دزدي به عنوان ام الجرايم مطرح است

به گزارش سیفار، يكي از معضلات اجتماعي كه همواره امنيت و رفاه اجتماعي جامعه را تهديد مي كند جرم سرقت است.جرم سرقت يا دزدي به عنوان ام الجرايم مطرح است و تقريبا در كليه جوامع ديده مي شود. سرقت از معدود جرايمي است كه انسان يا خانواده اي را از حيث مال و جان، ناموس مورد تعرض قرار مي دهد و تهديد بالقوه اي براي بر هم زدن احساس امنيت شهروندان مي باشد.سرقت اصولاً كنشي است نسبتاً عقلاني و حساب شده كه طبق برنامه معين و با تصميم گيري قبلي در مورد انتخاب قرباني و چگونگي فرآيند انجام كار صورت مي گيرد.

با گذشت زمان، شيوه­ها و روش­هاي سرقت، نوع اموال و اشياء مسروقه و وسايل و ابزار مورد استفاده براي ارتكاب سرقت تغيير يافته، به طوري كه امروزه برخي از سارقان از آخرين تكنيك ها و تكنولوژي ها براي پيشبرد كار خود استفاده مي­كنند به همين لحاظ، شيوه هاي مقابله و روشهاي برخورد با آنها متناسب با دگرگونيهاي سرقت متحول شده است به تعبير ديگر، چون در عصر ما موارد وسايل گوناگون سرقت و گرايش به آن تغيير يافته، مقابله با آن نيز دشوارتر شده است.

سرقت پديده اي است كه همزمان برهم زننده امنيت مالي و جاني ديگري مي باشد، به عبارت ديگرسارق با ارتكاب سرقت سعي مي كند وضعيت خود را با تجاوز به مال ديگري بهبود ببخشد. ايجاد حس تهديد مالي و جاني در افراد جامعه، ضمن آنكه تا حد زيادي انگيزه آنان را براي تلاش و كسب دارايي مشروع تضعيف مي كند، تسهيل كننده هرج و مرج در مناسبات و روابط اجتماعي و به دنبال آن تزلزل در بنيان هاي نظم عمومي و تقويت سازماني اجتماعي است رفع نيازهاي فردي و جمعي به هرشيوه ممكنه از طريق تجاوز به اموال غير و همچنين انتخاب «الگوي سرقت» به عنوان شيوه اي براي تقويت خرده فرهنگ هاي بزهكاري، ظهور و شيوه ساير جرائم اجتماعي را به دنبال دارد.

پژوهش هاي جامعه شناختي درمورد عوامل اجتماعي سرقت بيانگر آن است كه بين سرقت و افزايش بي رويه جمعيت، افزايش نرخ بيكاري، فقر، بالا رفتن مخارج زندگي و تغييرات سريع در الگوهاي مصرف، تغيير در هرم سني و جواني جمعيت و تراكم جمعيت مهاجر و جابه جايي جمعيت رابطه معني داري و مثبت وجود دارد. بعلاوه كاهش كنترل هاي رسمي و غير رسمي و عدم رعايت موارد ايمني توسط مردم موجب افزايش سرقت در جامعه مي شود.

جرم سرقت يك مساله اجتماعي است خود موجب و شكل گيري و بروز مسايل عديده ديگري مي شود همچنين در وقوع سرقت عوامل متعددي دخالت دارند كه عبارتند از:1-الگوي تربيتي در خانواده 2-بيكاري3-اختلالات رواني3-عقب ماندگي ذهني4-عدم رشد اخلاقي 5-اعتياد

كه از مهمترين علل سرقت الگوي بد تربيتي در خانواده و نابساماني خانواده است بنابراين بايد ميزان آگاهي خانواده را در زمينه تربيت فرزندان بالا برد و والدين مهارت اساسي زندگي را قبل از بچه دار شدن بياموزند.

از علل ديگر سرقت بيكاري است بيكاري يكي از مهمترين مسايلي است كه مي تواند زندگي فرد را تحت شعاع قرار دهد زندگي فرد بسته به اقتصاد است نبود كار و قطع درآمد وي مي تواند زندگي فرد را با مخاطره جدي مواجه كند بنابراين لازم است ميزان بيكاري را كم كرد تا عوارض منفي آن نتواند زندگي افراد را تحت تاثير خود قرار دهد. فردي كه بيكار است و از طرف خانواده تحت فشار است حاضر است دست به هر كاري بزند.

اختلالات رواني و ذهني و اخلاقي نيز در بروز خيلي از جرائم از جمله سرقت موثر مي باشد. اعتياد نيز باعث افزايش سرقت شده است هر فرد معتاد بعد از استعمال مواد مخدر به فكر چگونگي تامين وعده ديگر مواد مورد نيازش مي باشد غالباً اين افراد بيكار هستند و يا به خاطر اعتياد از كار بي كار شدند بنابرين براي تامين نياز مالي و تهيه مواد مورد نياز است به جرائمي چون سرقت روي مي آورند.

وقوع سرقت معلول انگيزه ها، ‌شرايط، علل و عوامل پيچيده بسياري است كه موضوع علومي چون حقوق جزا،‌ جرم شناسي و جرم يابي،‌ روانشناسي كيفري، جامعه شناسي و روان پزشكي است و از آن جايي كه اين پديده نه تنها به نظام مالي افراد مال باخته، ‌بلكه به اقتصاد و روان جامعه نيز لطمات جبران ناپذيري وارد مي كند.

پيشنهادات و راهكارها

1- بالا بردن سطح اشتغال در جامعه و كاهش بيكاري

2- ايجاد فرصتهاي شغلي و گسترش امكانات آموزشي تا حد زيادي از ميزان اين جرايم در جامعه مي كاهد

3- بالا بردن سطح آگاهي خانواده ها نسبت به معايب ناشي از مشكلات خانوادگي از طريق رسانه هاي گروهي .

4- توجه به وضعيت معيشتي روستاها جهت جلوگيري از مهاجرت بي رويه

5- تدوين استراتژي هاي موثر و كارآمد با توجه به وضعيت فرهنگي و اجتماعي منطقه

6- آموزش همگاني در سطح وسيع و گسترده و توزيع بروشور و پوستر و... به منظور ارتقا سطح ضريب آگاهي مردم در رعايت اصول ايمني و مشاركت مردم در تامين امنيت

7- كنترل و مراقبت پدر و مادر در مورد دوستان ناباب و اعمال نظارت و تصميم گيري در مورد دوستان فرزندان و آگاهي و اطلاع از اين كه فرزندانشان با چه كساني معاشرت و رفت و آمد دارند، مي تواند تقش غير قابل انكار دوستان و همسالان بزهكار را در ارتكاب رفتار بزهكارانه به حداقل برساند.

8- لازم است در راستاي كاهش اعتياد سياست مناسبي اتخاذ شود تا از طريق كاهش ميزان اعتياد در بين جوانان از ميزان سرقت نيز كاسته شود. از آنجائي كه اكثر معتادان براي تهيه مواد مخدر مورد نياز خود به پول نيازمند هستند و فاقد منبع درآمد هستند لذا جهت تهيه مواد مورد نياز خود به انواع سرقت روي مي آورند.

برآورد اجتماعي معاونت اجتماعي فا.استان اردبيل

 

انتهاي پيام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر


نظرات اخیر