شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 28586
تاریخ انتشار: د, 1396/12/21 - 21:40
احیای سنت های حسنه جایگزین مناسب برای رفتار پرخطر چهارشنبه سوری است
احیای آیین های سنتی نوروز می تواند بهترین جایگزین برای رفتارهای پرخطر چهارشنبه سوری باشد.

به گزارش سیفار،  آیین چهارشنبه سوری با برپایی محافل قرآنی ، دیدار با آشنایان و برافروختن آتش در شهرستان گرمی برگزار  می شود.

 

بر اساس یك سنت دیرینه مردم مسلمان گرمی در چهارشنبه آخر سال با حضور در گلزار شهدا و اموات خود ضمن نثار سلام و صلوات شادی روح آنها را از پروردگار عالم مسئلت كردند.

آداب و سنن مردم در اعیاد، فرهنگ و تمدن ملل مختلف را نشان می‌دهد، البته آداب و سنن در ملل گوناگون مختلف است و اسلام نیز به عید نوروز آداب و سنن زیبا و غنی را تزریق کرده است.

 

سنت ما بخصوص در عید نوروز مملو از آیین ها و رسوم شاد، جذاب و با اصالتی است که گسترش آن موجب شده همگان از مردمان این دیار به عنوان افرادی سرزنده و شاداب یاد کنند.

 

شیرینی خاطرات اعیاد مختلف قدیم و سنتی در فرهنگ ایران اسلامی  فراموش نشدنی است و قصه های مادر بزرگ در شب يلدا، پريدن از روی آتش در چهارشنبه سوری و سفره ی هفت سين و شروع ديد و بازديد ها در عيد باستانی نوروز را درذهن خویش داریم .

 

همه این آیین ها با روش ها و هنجارهای لذت بخش و همگون انجام می شد که اکنون برخی از آنان از بین رفته و برخی دیگر نیز به قوت خود باقی است.

 

درحالی که این روزها انواع خطرات بوِیژه در بحث فضای مجازی کودکان را تهدید می کند و در این زمینه نگرانی خانواده ها بشدت افزایش یافته ،آموزش آداب ، روسوم و سنن بی خطر بخصوص سنتهای نوروزی به کودکان از سنین بسیار پایین می تواند کمک حال والدین باشد و نشاط اجتماعی را به همراه داشته باشد.

 

هر سالی که از عمرمان سپری می شود به علت ماشينی شدن زندگی و مهمتر از همه جايگزين شدن بعضی فرهنگ ها و آداب و رسوم غير خودی و تقليدی از بيگانگان از شدت آن حال و هوا و شور و شوق وصف ناپذير دوران کودکی و نوجوانی در اين مناسبت ها هم کاسته می شود.

 

تنوع مراسم چهارشنبه‌ سوری که بار عاطفی و تربیتی داشته در تاریخ قابل‌توجه است. مراسمی که رنگ باخت و به رفتارهای آزاردهنده ترکاندن ترقه خلاصه شده است که می توان از فرصت دم عید استفاده کرد و با جایگزین کردن اداب و سنن محلی بجای رفتارهای پرخطر چهارشنبه سوری با صحت و سلامتی به استقبال نوروز و سال نو رفت.

 

انتهاي پيام/

 

ارسال نظر


نظرات اخیر