شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 28121
تاریخ انتشار: د, 1396/08/22 - 15:07
 شکست‌های زنجیره‌ای عربستان این بار در لبنان
داعش در حال مرگ است! صدها میلیارد دلار هزینه برای گروهک های تروریستی به شکست انجامیده، عربستان پس از 3 جنگ فرسایشی در یمن، هنوز نتوانسته یمن را شکست دهد، حتی قطر نیز راه خود را از عربستان جدا کرده است.

به گزارش سیفار به نقل از ابصارخبر، میلاد محرمی در تازه ترین یادداشت خود به ماجرای استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان پرداخت و نوشت: سعد حریری در حالی در خاک عربستان استعفا می دهد که با خواندن بیانیه ای علت کارش را شباهت فضای کنونی لبنان به زمان قبل از ترور پدرش «رفیق حریری» و بیم ترور شدن!  اعلام می کند!

رفیق حریری، سرمایه دار لبنانی مخالف حضور سوریه در لبنان، که تلاش می کرد خود را معمار نوسازی اقتصادی لبنان ترسیم کند، در اکتبر 2004 از نخست وزیری استعفا داد، چند ماه بعد ترور شد، ترور او به گردن نیروهای سوری انداخته شد (آنها از زمان اشغال لبنان توسط اسرائیل، برای کمک به لبنان آمده بودند) و دو ماه بعد از آن با لشکرکشی خیابانی هوادارانش، با فشار شورای امنیت نیروهای سوری از لبنان خارج شدند. چند ماه بعد هم در ژوئیه 2006 اسرائیل به لبنان حمله کرد تا حزب الله را هم خلع سلاح کند. اما مقاومت حزب الله، 33 روز طول کشید و برعکس، حزب الله قوی تر شد.

 بیایید به سال 2017. داعش در سوریه و عراق در حال مرگ است و جنگ رو به پایان! صدها میلیارد دلار هزینه برای گروهکهای تروریستی به شکست انجامیده، عربستان پس از 3 جنگ فرسایشی در یمن، هنوز نتوانسته یمن را شکست دهد، حتی قطر راه خود را از عربستان جدا می کند و به زنجیره شکستهای متوالی عربستان اضافه می شود. فورا توطئه پفکی کردستان عراق با حمله دیگر اسرائیل (بارزانی) علم می شود اما در اندک زمانی خنثی می شود.

و حالا لبنان،آن هم درست یک سال پس از تشکیل دولت ائتلافی و ثبات نسبی لبنان (پس از 2 سال و نیم بی ثباتی سیاسی). سعد حریری در عربستان همچون یک گروگان، به شکل تحقیرآمیزی در قامت یک فراری ترسیده از ترور! استعفای خود را ترسان و با لحنی پر از استرس می خواند. تحلیلگران علت این رفتار حریری را "معامله او با عربستان"بر سر بدهی هایش می خوانند و اینکه او مجبور شده بین ورشکستگی اقتصادی و ورشکستگی سیاسی، دومی را انتخاب کند.

 اما اهداف عربستان و اسرائیل از این تنش آفرینی منطقه ای چیست؟
 حزب الله در کسوت یک ارتش همیشه پیروز و فاتح و مقتدر، باید ضعیف شود. درست به شیوه دوقطبی سازی پس از "ترور رفیق حریری" و با یادآوری خاطره آن!
 ناامن سازی محیط سیاسی لبنان، بحران دوباره یافتن نخست وزیر سنی و ممانعت از حضور حزب الله در دولت بعدی!
 فرو بردن حزب الله در هرج و مرج و بحران سیاسی داخلی، اسرائیل را امن تر نگه خواهد داشت.
 مشروعیت بخشیدن به تحریم های جدید آمریکا علیه حزب الله
خلق بحرانی جدید برای منطقه و حوزه های نفوذ ایران در عصر پساداعش و کاستن از قدرت تاثیرگذاری ایران و محور مقاومت
آینده چه می شود؟
تضعیف سیاسی حزب الله گام اول این توطئه است که همزمان با تضعیف اقتصادی و تحریم حزب الله توسط آمریکا صورت می گیرد. احتمال جنگ نظامی علیه لبنان یا حزب الله حداقل در مقطع فعلی بعید است. آنها برای فتنه داخلی مستعدترند.  
آیا اسرائیل به لبنان حمله خواهد کرد؟ در مقطع کنونی ابدا. اسرائیل از اینکه یک آژیر خطر در شهرکی در شمال به صدا درآید، وحشت دارد. اسرائیل صحنه گردان و تماشاگر ماجراست. آنها فقط میخواهند منطقه غرب آسیا با هم بجنگند ولی اسرائیلی ها خود در سواحل، دوش آفتاب بگیرند.
لبنان می تواند بسرعت یک نخست وزیر میانه رو  را جایگزین حریری کند و از بی ثباتی مجدد و فتنه طائفه ای جلوگیری کند.

راستی: رفیق حریری، دست راست و مشاور سیاسی بندر بن سلطان بود. شاهزاده و سفیر عربستان در آمریکا. که او هم این روزها توسط بن سلمان دستگیر شده است!

 

انتهاي پيام/

 

ارسال نظر


نظرات اخیر