شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 10100
تاریخ انتشار: چ, 1392/08/15 - 07:43
سیفار: اینها همه شور حسینی هستند که آتش در جان شیعیان انداخته است، اما حیف است که از این فرصت معنوی جهت عمق بخشیدن به اشک‌ها و غمهایمان بهره نبریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سیفار، با شروع ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، شهر حال و هوای دیگری به خود می گیرد .
ندای یاحسین (ع) و یا اباالفضل(ع) کوی و برزن را پر می کند و خلاصه ماه محرم ، ماه سوگ و ماه حسین (ع) است .
اینها همه شور حسینی هستند که آتش در جان شیعیان انداخته است، اما حیف است که از این فرصت معنوی جهت عمق بخشیدن به اشکها و غمهایمان بهره نبریم .
در این فرصت کتابهایی مناسب ایام محرم و با موضوعات تاریخی و تحلیلی ارائه خواهیم کرد .
یکی از مشکلات مطالعه کتب تاریخی با موضوع عاشورا ، دست یابی به منابع معتبر و عاری از تحریف است و البته یکی از دشواریهای مطالعه این منابع معتبر نیز ، متون قدیمی و سنگین آنهاست که رغبت مطالعه را از برخی خواننده ها می گیرد !
“نفس‌المهموم” یکی از آن کتاب‌هایی است که “مرحوم شیخ عباس قمی(ره) ” نوشته و ترجمه‌های مختلفی هم از آن شده است ولی به خاطر ترجمه‌های سنگین همراه با روایت‌های مختلف‌ی که آمده ، مطالعه اش خیلی سخت و سنگین است .
“کتاب آه” کتابی است که توسط “یاسین حجازی” ویراستاری و توسط نشر “جام طهور” منتشر شده و به قول خود ویراستار، “بازخوانده” ای از کتاب نفس‌المهموم است؛ یعنی کتابی کاملاً متفاوت از نفس‌المهموم شیخ عباس قمی است و از حالت کتب علمی و تحقیقی برای مخاطب خاص در آمده است.
آقای حجازی در مقدمه کتاب می‌نویسد: « در بازخوانی، خط حادثه را پررنگ‌تر کردم و به ترتیب و توالی وقوع حادثه‌ها دقت کردم … و رد نقل‌هایی را که با هم نمی‌خواندند در کتاب‌های دیگر گرفتم تا نقل معروف‌تر و مشهورتر را بیاورم … و رجزهایی را که ترجمه نشده بود یا ترجمه‌اش واضح نبود را دوباره ترجمه کردم و رسم‌الخط را یکدست کردم و نقطه‌گذاری کردم و اعراب گذاشتم … و بعد تازه کار اصلی‌ام شروع شد، پاراگراف‌ها را نگاتیوهایی فرض کردم که با حفظ ترتیب و ضرباهنگ و تعلیق بایست به هم می‌چسباندم و همهٔ فکر و ذهنم این بود که صفحات برای خواننده راحت و بی‌وفقه ورق بخورد و یکبار برای همیشه معلوم شود “اتفاق” چگونه افتاده است.»
کتاب از مرگ معاویه شروع می‌شود و تا وقایع بعد از عاشورا ادامه پیدا می‌کند.
روایت‌های کوتاه کوتاه و زبان ساده و قابل فهم این کتاب، از مزیت‌های بزرگ آن است که خواننده ترجیح می‌دهد به جای خواندن نفس‌المهموم، این کتاب را بخواند و با روایت‌های آن همراه شود.
حتما از خواندن این کتاب لذت خواهید برد و گاهی در سطر سطر آن چشمهایتان بارانی خواهد شد .
... اگر یادتان بود و باران گرفت / دعایی به حال بیابان کنید .
بریده ای از کتاب :
«گردی سخت سیاه و تاریک برخاست و بادی سرخ وزید که هیچ چیز پیدا نبود ؛ آسمان سرخ گردید و آفتاب بگرفت ؛ چنانکه ستارگان در روز دیده شدند . هیچ سنگی را برنداشتند ، مگر آنکه در زیر آن خون سرخ تازه بود . مردم پنداشتند عذاب فرود آمد . کسی در لشگر آمد و فریاد می زد ، او را از فریاد منع کردند ... »
مشخصات کتاب :
کتاب آه
بازخوانی مقتل حسین ابن علی علیهماالسلام
ویرایش یاسین حجازی
579 صفحه ، (به پیوست واژه نامه و نقشه)
ناشر: موسسه فرهنگی جام طهور
تیراژ: 2000 نسخه
قطع: پالتویی

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر


نظرات اخیر