شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 28173
تاریخ انتشار: چ, 1396/09/08 - 17:53
قراردادی به ننگینی ترکمن چای
شهرداری شهرستان گرمی سنگینی قرارداد بازگشایی چهار راه این شهرستان را بردوش خود حس می کند و بایستی هزینه ای 10 الی 15 میلیارد تومانی هزینه کند تا نسبت به تعهدات قرارداد پایبند باشد.

به گزارش سیفار، سال 1389پروژه بازگشایی چهارراه گرمی طبق تصمیمات شورای اسلامی دوره چهارم شهرگرمی به مناقصه می رود مدتی می گذرد و هیچ پیمانکار یاشرکتی سراغ این مناقصه نمی آید و در نهایت با رایزنی عده ای از مسئولان وقت شرکتی نیمه دولتی وابسته به شرکت تعاون بسیج استان آذربایجان شرقی به شهردعوت می شود و در نهایت طبق توافقات رسمی و قانونی با انعقاد قراردادی پروژه بازگشایی چهارراه گرمی کلید می خورد.

 

پروژه ای بطول 650 متر در فازهای 1،2،3طراحی می شود تا اصلاح معابرشهرگرمی صورت گیرد، مجری یا همان پیمانکار مصمم می شود طبق قرارداد پروژه اقدام به تملک قطعات درطول بازگشایی مسیرکند و همزمان با آغاز بحث تملک مقداری عملیات اجرایی این پروژه را نیز پیش می برد و از مجموع 64 قطعه قابل تملک موفق می شود با صرف هزینه بیش از 1میلیارد  و 800 میلیون تومانی ضمن بستن پرونده 32 قطعه مقداری از عملیات اجرایی را نیز پیش ببرد.

 

در قراردادی که سال 1389 بین شورای وشهرداری  گرمی و شرکت مذکور منعقد می گردد شهرداری  گرمی متعهد می شودکه بعد از تملک 32 قطعه توسط شرکت ،تملک بقیه قطعات راکه شامل قطعات واحد مسکونی و تجاری مرغوب می باشدرا برعهده بگیرد وبرایشان هزینه کند البته ماجرا به  این جا ختم نمی شود در تعهدات دیگراین قرارداد شهرداری متعهد می گردد که پروانه برای واحدهای تجاری و خدماتی ساخته شده بطول 10 متر از هرسمت چهارراه  را نیزبرای شرکت بصورت رایگان واگذارنماید و امتیازات دیگری که صرفا جزبازگشایی معابرشهری برای شهرداری هیچ سود و منفعتی بدنبال نداشت.

 

حالا هفت سال از ماجرا گذشته وشهرداری گرمی که توان سنگینی این قرارداد را بردوش خود حس می کند قدمی برنداشته وبرای تملک الباقی قطعات که اکثرا مرغوب و واحدهای تجاری در روبروی مسجد جامع را نیز شامل می شوند بایستی هزینه ای 10 الی 15 میلیارد تومانی هزینه کند تا نسبت به تعهدات قرارداد پایبند باشد.

 

قراردادی که به گفته امامی فرماندارگرمی کاملا یک طرفه به  نفع شرکت مجری تنظیم گشته و هیچ عقل سلیمی  بندهای این قرارداد ننگین را نمی تواند هضم کند.

 

وی معتقد است که در طول سالیان گذشته ودرزمان عقد قرارداد هیچ توجهی از سوی  شهرداری و اعضای شوراهای اسلامی شهربرمفاد آن نشده و به نظرمی رسد که کاملا احساسی و در نالایقی مدیریتی و کاملا دست بسته این قرارداد به امضای طرفین رسیده است قراردادی که اگربازبه نیت  بازگشایی معبرشهری هم انجام می شد قابل قبول بود سئوال اینجاست که چرا شهرداری در این قرار داد متعهد تملک کردن بقیه قطعات در مسیربازگشایی ان هم اکثرا قطعات مرغوب گشته و ارائه پروانه ساخت رایگان مجتمع های تجاری و خدماتی در این مسیررا نیز به شرکت مجری تعهد کرده است ؟

 

وی با بیان اینکه متاسفانه دولت نیزطبق قانون نمی تواند حتی ریالی بابت تملک  به شهرداری کمک  کند اظهار داشت : موضوع اختلاف بین شهرداری گرمی و شرکت مجری چند سالی است که بی نتیجه مانده و فرمانداری و استانداری  نیز در این میان برای میا نجیگری و حل موضوع وارد قضیه شده است .

 

میکائیلی رئیس شورا و کامرانی شهردارگرمی هم معتقدند که ادامه روند اجرای این قرارداد از همان اول پراز ایراد و اشکال بوده و مجموعه شهرداری گرمی توان هضم مفاد قرارداد را ازاول نداشته و ندارد.

 

آنان معتقدند که در صورت توافق شرکت مجری  برای 32 قطعه تملک شده توسط شرکت مجری از سوی شهرداری پروانه رایگان صادرشود وتا آنان ضمن جبران هزینه کرد 1 میلیارد و 800میلیونی خود برای قطعات تملک شده تصمیم بگیرند.

 

نمایندگان شرکت مجری نیزبا رد این پیشنهاد از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهربه قول ضرب  المثل معروف پایشان را تو یه کفش کردند و خواستار اجرای بند به بند قرارداد منعقد شده هستند و حاضرنیستند به هیچ طریقی کوتاه بیایند و ضرروزیان حاصله از این پروژه را از شهرداری مطالبه می کنند.

 

براساس این گزارش، باید منتظر ماند و دید که  پایان این ماجرا چه خواهد بود و سرنوشت پرونده بازگشایی چهارراه گرمی آیا به محاکم قضایی خواهد رسید؟

 

 

انتهاي پيام/

 

دیدگاه‌ها

از کوزه همان تراود که در اوست . وقتی تعهد وتخصص نباشد وضع از این بهتر نمی شود .
ارسال نظر


نظرات اخیر